A Destiny 2 júniusi utolsó frissítése után azonnali, jelentős létszámleépítés vár a Bungie fejlesztőcsapatára

A Destiny 2 júniusi utolsó frissítése után azonnali, jelentős létszámleépítés vár a Bungie fejlesztőcsapatára

A Bungie bejelentette, hogy júniusban kiadja a Destiny 2 utolsó tartalmi frissítését, lezárva ezzel a játék több mint egy évtizedes, élő szolgáltatáson alapuló történetét. A Monument of Triumph nevű zárófejezet egyben nosztalgikus főhajtás is a teljes eddigi pályafutás előtt, hiszen a korábbi évek visszatérő eseményeivel ellentétben most nem csupán az elmúlt szezon, hanem a teljes, tizenkét éves destines utazás legemlékezetesebb pillanatait gyűjti csokorba. A frissítés különlegessége, hogy olyan tartalomelemeket is tartalmaz, amelyeket eredetileg a következő, Shadow and Order kódnéven futó, de végül törölt kiegészítőhöz szántak – új történetmorzsákat, főellenfeleket és kasztképességeket is beleértve.

A stúdió közleménye megható búcsúlevélként fogalmazódott meg, amelyben a fejlesztők kiemelték, milyen hatalmas megtiszteltetés volt együtt felfedezni a játékosokkal a Destiny univerzumát. Hangsúlyozták, hogy bár a szeretetük a játék iránt változatlan, Az Utolsó Forma (The Final Shape) megjelenése után világossá vált számukra, hogy eljött az idő továbblépni, és a történetnek a Destiny 2 keretein kívül kell tovább élnie. A közlemény ígéri, hogy a szerverek nem állnak le, a játék ugyanúgy elérhető marad, ahogy az az első résszel is történt annak idején, de aktív fejlesztésre a továbbiakban nem számíthatunk.

A felszín alatt azonban sokkal sötétebb a kép. A hivatalos, szívhez szóló sorokkal párhuzamosan a Bloomberg belső forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a Bungie-nél „jelentős” leépítések várhatók közvetlenül azután, hogy az utolsó frissítés kikerül a nyilvánosság elé. Ez a hír különösen drámai fénytörésbe helyezi a stúdió által emlegetett „új kezdetet”, hiszen a cég jelenlegi állapota és a Sony anyavállalat üzleti elvárásai láthatóan radikális átalakulást sürgetnek.

Sony nyomás alatt a stúdió

A helyzet gyökerei egészen februárra nyúlnak vissza, amikor a Bungie még arról beszélt, hogy folytatni szeretnék a Destiny 2 támogatását, és a Shadow and Order bővítményen dolgoznak. A kiegészítőt ugyan elhalasztották, hogy nagyszabású átdolgozást hajtsanak végre rajta, ám ez a húzódó folyamat egyáltalán nem illett a Sony stratégiájába. Az anyacég állítólag folyamatosan azt szorgalmazta, hogy a Bungie gyakrabban adjon ki kisebb frissítéseket, mivel a játékosbázis megtartásában a hagyományos, évente egyszeri nagy dobásokra épülő modell egyre kevésbé bizonyult hatékonynak.

A stúdió maga is elismerte korábban, hogy komoly közönségproblémával küzdenek. A játékosok jellemzően csak az új évszakok vagy kiegészítők idejére tértek vissza, majd miután kijátszották az új tartalmakat, gyorsan el is pártoltak – a Bungie szavaival élve ez tette a Destiny 2-t egyfajta „halott élő játékká”. Az évtizedes történetszálat lezáró The Final Shape után pedig ez a trend csak tovább erősödött, hiszen a narratív csúcspont sokak számára természetes befejezést és egyben kilépési pontot is jelentett az univerzumból.

A Bloomberg jelentése szerint a Bungie egyelőre nem rendelkezik olyan projekttel, amely gyártásra kész állapotban lenne, sőt, egyetlen új játék sem kapott még zöld utat a Sonytól. Ez a kreatív és üzleti vákuum érthetővé teszi a bejelentett leépítések mértékét, bár pontos számok egyelőre nem ismertek. Az egész fejlemény egy sokkal nagyobb, fájdalmas trendbe illeszkedik, ami a Bungie 2022-es felvásárlása óta uralja a stúdió mindennapjait.

Véget ér egy korszak, de milyen áron

Alig telt el néhány év azóta, hogy a Sony 3,6 milliárd dollárért felvásárolta a Bungie-t, és az azóta eltelt időszakot szinte folyamatos megszorítások és fájdalmas elbocsátási hullámok jellemezték. A legbrutálisabb körre akkor került sor, amikor egyetlen nap alatt 220 alkalmazottól váltak meg, hogy elkerüljék a pénzügyi összeomlást. Most, hogy a Destiny 2 fejlesztése végleg leáll, a stúdió újabb „jelentős” elbocsátási kör elé néz, ami különösen kiábrándító annak fényében, hogy mindeközben a csapat képes volt kiadni egy olyan kiegészítőt, amely méltóképpen lezárta a teljes, évtizedes sagát, és sikeresen útjára indította a Marathon nevű extraction shootert is.

A rajongók számára a Monument of Triumph utolsó lehetőséget kínál arra, hogy végigjárják a Destiny 2 teljes örökségét, a Cosmodrome elsötétített folyosóitól kezdve egészen a Halvány Szív misztikus tájaiig. A frissítés részeként a raid-fegyverek és páncélok átfogó újrahangolása, a Crucible új játékmódjai és egy megújult jutalmazási rendszer is érkezik, amely méltó hattyúdal lehetne, ha nem vetne rá ilyen súlyos árnyékot a fejlesztők sorsának bizonytalansága. A bejelentés így egyszerre ünneplés és gyász, egy közösség kollektív emlékezete és egy kreatív csapat potenciális széthullása.

A Bungie közleménye azzal a reményteli gondolattal zárul, hogy „találkozunk a csillagok között”, ami a játék univerzumán belül mély érzelmi töltéssel bír. A valóságban azonban ezek a szavak most üresen kongnak, hiszen a stúdiónál dolgozó tehetségek százai számára a csillagok helyett a bizonytalan álláskeresés jelenti a következő állomást. A játékipar ismét kegyetlen leckét ad: egy legendás státuszba emelkedett alkotás támogatásának vége gyakran az azt életre keltő emberek pályafutásának végét is jelenti. A Destiny 2 története talán lezárul, de a Bungie körüli dráma sajnos folytatódik.


© Sony / Bungie

Forrás: RockPaperShotgun.com ↗̱